Biuro Obsługi Zamówień +48 22 122 88 18 lub b2b@inqtrade.pl

Koszyk

Nowe etykiety energetyczne

W marcu 2021r. Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w oznaczeniach etykiet energetycznych lamp LED. Od 1 września 2021r. wszystkie źródła światła muszą mieć nową skalę ale obowiązuje jeszcze okres przejściowy -1,5 roku, podczas którego w sklepach będzie można spotkać produkty ze starą lub nową etykietą. W tym okresie przejściowym obie etykiety będą prawidłowe

Urządzenia elektryczne stały się w ostatnich latach coraz bardziej energooszczędne. W rezultacie większość urządzeń została uznana za wydajne i nie było praktycznie różnic w klasach efektywności energetycznej A+, A++ i A+++. Nowa etykieta energetyczna ma na celu przywrócenie przejrzystości dla konsumentów. W tym celu wszystkie urządzenia zostaną poddane ponownej ocenie.

Nowe oznaczenia energetyczne zostały uproszczone do skali bez dodatkowych plusów, a klasyfikacja skrócona. Zgodnie z aktualnymi przepisami, można będzie posługiwać się klasami od A do G.

Klasa A chwilowo nie będzie jednak istnieć, aby w przyszłości móc oznaczać jeszcze bardziej energooszczędne urządzenia z nowymi technologiami. Nowa procedura testowa jest bardziej rygorystyczna i ukierunkowana na przyszłość. Zgodnie z dzisiejszymi standardami, produkty energooszczędne oznaczone starą etykietą energetyczną są tak samo wydajne po zmianie.

Nowa a stara etykieta

Kod QR i baza EPREL

Skanując kod QR umieszczany na nowych etykietach energetycznych przekierowani jesteśmy do bazy EPREL. W rejestrze znajdują się szczegółowe informacje na temat wszystkich zarejestrowanych produktów, np. wymiary, moc, strumień świetlny, minimalna gwarancja oferowana przez dostawcę.

Kompleksowe wymogi prawne można znaleźć w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji 2019/2016.